środa, 31 sierpnia 2016

Jak pies radzi sobie z upałem

Jak pies radzi sobie z upałem


Chyba każdy człowiek wie, iż jego pies znosi dużo bardziej upały niż jego właściciel. Powód tej podatności na wysokie temperatury jest zazwyczaj nieznany. Większość osób winę przypisuje grubej sierści co jest oczywiście nieprawdą. Sierść chroni nie tylko przed zimnem ale także przez ciepłem. Wynika to z wysoko rozwiniętych właściwości termoizolacyjnych. Zatem w czym leży problem? Otóż nasz pies przeciwieństwie do nas nie potrafi się pocić. Właśnie w ten sposób wydalamy ciepło na zewnątrz organizmu i udaje się nam znosić wysokie temperatury. Nasze zwierze jest w stanie regulować temperaturę tylko poprzez język. Na pewno widzisz podczas upalnych dnia, że pies szybciej oddycha i ma często wysunięty język.

Jak upał wpływa na naszego psa?


Nasz pupil w upalne dni stara się wyregulować temperaturę poprzez szybszy oddech i język. Przy wysokich temperaturach a także w zamkniętych pomieszczeniach jest to niestety trudne. Długie przebywanie w takich warunkach może doprowadzić do udaru. Po czym poznać, że nasz pies ma udar? Pierwsze objawy to bardzo szybki oddech, zziajanie się oraz gwałtowny wzrost temperatury. Właśnie nadmierny wzrost częstotliwości oddechów nie może być lekceważony. Jest to szczególnie groźne u psów starszych, suk szczenięcych oraz u psów ras posiadających krótkie pyski takich jak buldogi czy mopsy.

Jak dbać o psa w upał


Coraz częściej media nagłaśniają brak odpowiedzialności właścicieli psów. Najczęściej poruszany przykład to pozostawienie zwierzęcia samego w zamkniętym samochodzie. Sprawa stała się na tyle głośną, że ustawodawca przewidział możliwość wybicie szyby w aucie jeśli uznamy, iż życiu i zdrowiu psa grozi niebezpieczeństwo. nie każdy jednak rozumie, że to niebezpieczeństwo nie odnosi się tylko do samochodu. Także w mieszkaniu cy na spacerze upał może zaszkodzić naszemu psu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz