Wokół tematu psiego nosa powstało wiele mitów i częstych opinii na temat zdrowia psa. Najczęściej słyszymy, iż ciepły i suchy psi nos oznacza problemy zdrowotne. Za to wilgotny i chłodny nosek uspokaja właścicieli w trosce o zdrowie pupili.
Skąd u psa wilgotny i chłodny nosek?
Wilgotność psiego nosa to zasługa ich łez. Łzy to naturalna ochrona oczu. Ich zadaniem jest ochrona i dbanie o wilgotność gałki ocznej. Spływają one kanałami łzowo-nosowymi do psiego nosa. Właśnie tam nasze czworonogi lubią wylizywać swoje słone łzy dbając przypadkowo w ten sposób o wilgotność swego nosa. Pewnie zastanawiasz się teraz dlaczego psi nos jest chłodny? Wynika to z niskiej temperatury utrzymującej się w narządzie węchu. Są jednak przypadki, w których temperatura psiego nosa jest wyższa a jego wilgotność jest na niskim poziomie. Oto najczęstsze przypadki:
- Podczas snu - nasz pies gdy śpi nie jest w stanie zlizywać językiem łez ze swego nosa co za tym idzie nos staje się suchy i cieplejszy niż zwykle. Jeśli nos w ciągu najbliższego kwadransa od przebudzenia wróci do normy - nie masz o co się martwić.
- Gdy pies jest w zbyt ciepłym pomieszczeniu - to właśnie wysoka temperatura powoduje przegrzanie psiego nosa i co za tym idzie zmniejszenie jego wilgotności. Jeśli nie da się zmniejszyć temperatury powinniśmy smarować nos naszego psa specjalnym kremem dla psów. Jeśli nie mamy do niego dostępu możemy posmarować zwykłym kremem dla ludzi - lepszy taki krem niż pozostawienie naszego pupila sam na sam z problemem.
- Odnowienie organizmu - jeśli nasz pies ma zbyt mały dostęp do wody jego nos zaczyna być suchy i ciepły. W takiej sytuacji koniecznie musimy zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią dla niego ilość wody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz